Primjerak džinovskog kozlaca (Amorphophallus titanum) iz botaničke bašte Kju u Londonu ponovno cvjeta prvi put nakon dugog niza godina, izvještava IFL Science. Ova rijetka biljka, koju je prvi put opisao talijanski botaničar Odoardo Bekari 1878. godine, pronađena je na Sumatri. Sjeme biljke poslano je u nekoliko botaničkih vrtova širom svijeta, gdje je ova neobična biljka iz porodice Araceae bila uzgajana i proučavana više od sto godina.
Cvijet kozlaca rijetko se pojavljuje i to neredovno, na svakih 7-9 godina. Kada se to dogodi, cvjetanje je spektakularno za oko, ali vrlo neugodno za nos. Cvijet ima ogromne dimenzije, a caracteristični miris trulog mesa ispušta se u kratkim intervalima, uglavnom tijekom prve noći kada je biljka u ženskoj fazi. Tokom druge noći, muški cvjetovi proizvode velike količine žutog polena.
Najjači miris, koji se može osjetiti iz daljine, ima ključnu ulogu u privlačenju oprašivača u divljini. Cvijet se zagrijava do temperature od 36.7 Celzijusovih stupnjeva kako bi prevario insekte. Insekti misle da je cvijet potencijalni izvor hrane, ulaze unutra, ali nakon što shvate da nema ništa za jesti, odleću noseći polen na nožicama. Ovaj proces osigurava uspješno oprašivanje. Nakon što cvjetanje i oprašivanje završe, cvijet se urušava.
Iako je cvjetanje kozlaca spektakularan događaj, ono traje samo jedan ili dva dana, što dodatno obogaćuje rijetkost i posebnost ove biljke.
Botanička bašta Kju ponosno se može pohvaliti ovim zapanjujućim primjerkom biljnog svijeta, a posjetitelji imaju priliku svjedočiti ovom rijetkom fenomenu prirode.