Kantonalna ustanova Zaštićena prirodna područja Sarajeva obavijestila je javnost o uspješnom povratku autohtone potočne pastrmke dunavskog sliva u svoje višestoljetno stanište. Ova akcija poribljavanja realizirana je u okviru projekta “Uspostava kontinuiranog monitoringa ihtiofaune na zaštićenim prirodnim područjima Kantona Sarajevo”.
Cilj projekta, koji se sprovodi u saradnji sa Prirodno-matematičkim fakultetom Univerziteta u Sarajevu (PMF UNSA), jeste očuvanje i poboljšanje ribljeg fonda u vodotocima zaštićenih područja. Vraćanje autohtone vrste ribe predstavlja jedan od najznačajnijih rezultata ovog projekta.
U nedavnom istraživanju na Stojčevcu, koji je dio spomenika prirode Vrelo Bosne, pronađen je alpski triton (Ichthyosaura alpestris), vrsta vodozemca kojoj prijeti izumiranje. Osim alpskog tritona, pronađene su i druge vrste vodozemaca kao što su šumska žaba (Rana dalmatina), barska žaba (Pelophylax ridibundus) i mali vodenjak (Lissotriton vulgaris).
Ustanova Zaštićena prirodna područja Sarajeva ističe da su klimatske promjene i gubitak vodenih staništa glavni uzroci ugroženosti ovih vrsta vodozemaca. Projekti kao što je “Uspostava kontinuiranog monitoringa ihtiofaune na zaštićenim prirodnim područjima Kantona Sarajevo” igraju ključnu ulogu u zaštiti biološke raznolikosti i očuvanju prirode.
Ovaj uspješan povratak autohtone vrste ribe otvara nove mogućnosti za ekosistem i turizam. Zaštićena prirodna područja Sarajeva su ponosna na postignute rezultate i nastavit će raditi na očuvanju prirodnog bogatstva Kantona Sarajevo i širenju svijesti o važnosti očuvanja prirode.