Vlasti u Republici Srpskoj optužuju pojedince, medije i nevladine organizacije za djelovanje kao strani plaćenici. Kao odgovor na ove tvrdnje, namjeravaju usvojiti kontroverzni zakon o uspostavljanju registra neprofitnih organizacija, poznat kao “zakon o stranim agentima.” Međutim, kritičari ovog prijedloga smatraju da je to samo još jedan korak ka gušenju slobode izražavanja i građanskih sloboda.
U svojim optužbama, vlasti su spomenule političku analitičarku Tanju Topić, koju nazivaju “njemačkim agentom”, kao i opozicionarku Jelenu Trivić, kojoj su pripisali dobijanje novca iz Sjedinjenih Američkih Država za predizbornu kampanju. Ove optužbe dolaze od strane vlasti Republike Srpske (RS), koju predvodi Stranka demokratskog progresa (SNSD). Paradoksalno, iste vlasti su hvaleći se na društvenim mrežama istakle kako je općina Istočno Novo Sarajevo, koja se nalazi u RS-u, dobila novac iz inostranstva za infrastrukturni razvoj.
Konkretno, Istočno Novo Sarajevo je dobilo 180.000 dolara finansijske podrške od strane zemalja poput Švicarske, Švedske, Češke i Evropske unije, čiji projekat implementira Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP). Osim njih, novac iz sredstava UNDP-a dobili su i općine Srbac, Bosanski Šamac, Laktaši, Trebinje, Mrkonjić Grad, Čelinac i Gacko.
Ova situacija ukazuje na licemjernost vlasti u RS-u, koje se zaklinju u podršku Rusije, dok sami redovno primaju finansijsku pomoć sa Zapada. Finansijska podrška koju pruža Rusija je zanemariva u odnosu na onu koju redovno dobivaju od zapadnih država, uprkos konstantnim napadima na Zapad iz same Republike Srpske.
Nesuglasice između vlasti u RS-u i pojedinaca, medija i nevladinih organizacija odvijaju se u kontekstu sve veće polarizacije i političkih podjela u državi. Dok vlasti nastavljaju sa svojim optužbama, ostaje vidno da koriste argumente koje sami ne primjenjuju na sebe kada je u pitanju strana podrška i finansijska pomoć.