Utorak, 2 Jula, 2024
HomeOstali sportoviVeterani iz BiH ostvarili zapažene rezultate na Evropskom prvenstvu u džudou

Veterani iz BiH ostvarili zapažene rezultate na Evropskom prvenstvu u džudou

Na Evropskom prvenstvu u džudou za veterane, koje se održava u Areni hotela Hills, stiglo je više od 800 učesnika i učesnica iz 36 zemalja širom Evrope. Od tog broja, Bosnu i Hercegovinu predstavlja 31 džudoka.

Ovo takmičenje okuplja sve džudoke starije od 30 godina, uz uslov da je od njihovog posljednjeg seniorskog nastupa prošla najmanje jedna godina.

Najveći uspjeh za Bosnu i Hercegovinu ostvarili su Milanko Mućibabić, potpredsjednik Olimpijskog komiteta BiH, i Dragan Božović. Oba džudoka su osvojila zlatne medalje u svojim kategorijama. Mućibabić je u kategoriji do 100 kg stigao do zlata pobijedivši Poljaka Edwarda Spraskog, dok je Božović također u istoj kategoriji osvojio zlatnu medalju porazivši Hrvata Radeta Krnjetu.

Prvog dana takmičenja, najuspješniji su bili predstavnici Francuske koji su osvojili ukupno 21 medalju. Francuzi su dominirali osvojivši sedam zlatnih, pet srebrenih i devet bronzanih medalja. Također, dobro su se predstavili i takmičari iz Njemačke koji su sakupili pet zlatnih, dvije srebrene i sedam bronzanih medalja.

Iako su ostali bez medalja, Elvir Salihagić i Mile Matijević su bili veoma blizu osvajanja bronzane medalje. Salihagića je zaustavio Francuz Francois Latour u borbi za treće mjesto, nakon što je prethodno savladao Britanca Joseph Williamsa i Francuza Mileda Trabelsija. Matijević je također dobro nastupio, ali nije uspio dostići bronzu.

Evropsko prvenstvo u džudou za veterane se nastavlja, a Bosnu i Hercegovinu će predstavljati i ostali džudisti koji se nadaju ostvarivanju što boljih rezultata i osvajanju medalja.