Vladavina Madura i Chaveza
Nicolas Maduro je na vlasti u Venecueli od 2013. godine. On je nasljednik Huga Chaveza, koji je vladao do svoje smrti 2013. godine. Obojica su izabrani na izborima, ali su implementirali politiku koja se može okarakterizirati kao autokratija. Njihove stranke kontrolirale su svaki segment venecuelanske politike.
Podrška naroda i bogatstvo
Podrška građana nije izostajala. Venecuela je poznata po svojim bogatim nalazištima nafte. Danas, Venecuelanci plaćaju samo 0.035 američkih dolara po litri benzina. Ispred njih su jedino Libija i Iran, čiji građani plaćaju manje.
Ekonomski uspon i pad
Pod vođstvom Chaveza, Venecuela je doživjela ekonomski vrhunac sredinom 2000-ih. Globalno visoke cijene nafte omogućile su jačanje socijalnih programa. Međutim, sve se to promijenilo do 1980-ih, kada je Venecuela bila najbogatija zemlja Južne Amerike.
Izazovi i krizne situacije
Problemi nisu započeli s Madurom. Već 2010. godine, Chavez je govorio o “ekonomskom ratu” zbog nedostatka hrane. Kada Maduro preuzima vlast 2013. godine, nastavlja s istim socijalnim politikama koje su duboko ugrozile ekonomiju zemlje.
Povezanosti s totalitarnim režimima
Chavez i Maduro su stvorili veze s režimima poput Irana i Rusije. Ove veze postale su nepoželjne, što dodatno urušava ekonomsku stabilnost Venecuele.