Vatikan je u saopćenju izjavio da je prelat odbio “priznati i podložiti se” autoritetu pape, te je odbacio “zajedništvo” s članovima Katoličke crkve i njezina autoritativna učenja. Ova ekskomunikacija je vrlo neobična, s obzirom na to da je prethodno nadbiskup imao dužnost služiti papi kao vatikanski diplomat.
Nadbiskup Carlo Maria Vigano je godine 2018. objavio eksplozivni dosje u kojem je pozvao papu Franju da podnese ostavku, optužujući ga da je znao za optužbe o zlostavljanju svećenika pripravnika koje je izvršio bivši kardinal iz Washingtona, DC, Theodore McCarrick, ali nije djelovao. Vatikanska istraga kasnije je oslobodila papu optužbi.
U posljednjim komentarima, nadbiskup Vigano je nazvao Franjin izbor za papinstvo “ništavnim” i optužio ga za “krivovjerje i raskol”. Također je kritizirao papu zbog podrške klimatskim promjenama, vakcinama protiv Covid-19 i promicanju “inkluzivne, imigracijske, ekološki održive i gay-friendly” crkve.
Vatikan je objasnio da je ekskomunikacija nadbiskupa Vigana uslijedila nakon “izvansudskog kaznenog procesa”, iako je sam nadbiskup odbio priznati “legitimitet” tog procesa. Efekt ekskomunikacije jest da nadbiskup ne može primati sakramente Rimokatoličke crkve, uključujući i pričest.
Ova situacija je još jedan primjer napetosti između tradicionalističkih krugova unutar Katoličke crkve i liberalnijih krugova koji podržavaju papu Francu. Vigano je bio uključen u kontroverze i zbog organiziranja susreta između pape i službenice iz Kentuckyja, Kim Davis, koja je odbila izdati dozvole za brak istospolnim parovima. Vatikan je tada objasnio da taj sastanak nije trebao biti shvaćen kao podrška Davisovom stavu.
Ova najnovija ekskomunikacija pokazuje daljnju polarizaciju unutar Katoličke crkve i neslaganje oko važnih pitanja. Ostaje vidjeti kako će se ova situacija dalje razvijati i kakve će posljedice imati na unutarnju dinamiku Crkve.