Povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv govora mržnje, Populacijski fond UN-a u BiH (UNFPA), u partnerstvu sa Ambasadom Republike Italije, organizirao je događaj u Sarajevu na kojem su predstavljeni inovativni alati za mirovno obrazovanje.
Cilj ovog događaja bio je prezentacija četiri inovativna alata koje je UNFPA razvio u okviru projekta “Mladi za inkluziju, jednakost i povjerenje”. Ti alati pružaju nove pristupe rješavanju konflikata i izgradnji mira. Među njima su virtualni trening program za razvoj medijskog nediskriminirajućeg sadržaja, priručnik za postupanje svjedoka u situacijama nasilja, inovativna igra za mlade u školama posvećena toleranciji i omladinsko takmičenje za razvoj javnih politika.
Svi ovi alati dizajnirani su kako bi podržali organizacije civilnog društva, novinare i omladinske aktiviste u stvaranju inkluzivnog okruženja i postizanju održivog mira u Bosni i Hercegovini.
Zamjenica predstavnika Populacijskog fonda UN-a u BiH, Marina Riđić, istakla je važnost jačanja ljudskog kapitala kroz rad sa svim kategorijama stanovništva i davanje punog potencijala u svakom aspektu razvoja zemlje.
Riđić je naglasila da je UNFPA već duže vrijeme fokusiran na rad sa mladima i njihovim izazovima, posebno u kontekstu odlaska iz BiH. Istraživanja su pokazala da mladi često osjećaju nesigurnost i nelagodu u svom okruženju, te ne vide svoj potencijal ovdje, zbog čega se odlučuju da svoju budućnost grade izvan zemlje.
Kako bi spriječili odlazak mladih, UNFPA je kreirao alate koji će omogućiti mladima da se osjećaju sigurno i osnaženo u svojim zajednicama.
Ovaj događaj je okupio predstavnike različitih sektora i mlade, čije je učešće ključno za uspješnu implementaciju predstavljenih alata.