Na današnji dan, 22. maja 1992. godine, Bosna i Hercegovina je postala članica Ujedinjenih nacija. Na istom mjestu gdje je podignuta zastava BiH sa ljiljanima, danas će biti glasanje o rezoluciji koja priznaje genocid u Srebrenici. Ovo je prilika da Ujedinjene nacije isprave jednu od najvećih sramota u svojoj historiji.
Podsjetimo, UN nije uspio ispuniti svoju obavezu prema Bosni i Hercegovini da spriječi agresiju i ubijanje njenih stanovnika. Još gore, nisu se usudili braniti zaštićenu zonu u Srebrenici, što je dovodi do nezapamćenog genocida koji je počinjen od strane vojnih, policijskih i paravojnih snaga Republike Srpske. Sudovi UN su već utvrdili da se u Srebrenici dogodio genocid, ali sada je vrijeme da se UN suoči sa svojim “grijesima” u vezi s Bosnom i Hercegovinom.
Glasanje o rezoluciji o genocidu u Srebrenici koje će se održati sutra, 23. maja, će biti prilika da se UN pogleda u ogledalo i prihvati svoju odgovornost. Ovaj čin ne samo da će omogućiti sistematsko sjećanje na genocid, već će također stvoriti okvire za trajno sjećanje na sve grijehe UN-a prema Bosni i Hercegovini.
Dok se svijet suočava s novim izazovima, važno je priznati i naučiti iz prošlosti. Očekujemo da će glasanje biti korak naprijed u pravcu pravde i istine. Bosna i Hercegovina zaslužuje da se njen glas čuje, a žrtve genocida u Srebrenici zaslužuju priznanje i pravdu koju im dugujemo.
Samo kroz suočavanje s prošlošću možemo graditi bolju budućnost, u kojoj će se genocidne tragedije poput one u Srebrenici spriječiti. Glasanje o genocidu i godišnjica ulaska BiH u UN je prilika da se konačno stave tačke na “i” i zatvori mračno poglavlje historije.
Nadamo se da će ovo glasanje biti korak naprijed ka pravdi i pomirenju. Bosna i Hercegovina, zajedno sa svijetom, zaslužuje istinu i pravdu, a UN ima odgovornost da to pruži.