Utjecaj lošeg sna na neurorazvoj djece
Prema novom izvještaju objavljenom u Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, nedovoljno sna kod trudnica može negativno utjecati na neurorazvoj beba. Istraživanje je pokazalo da su posebno pogođeni dječaci, koji su rođeni majkama koje su spavale manje od sedam sati noću.
Rizici povezani s C-peptidom
Studija je istražila vezu između zastoja u neurorazvoju i razina C-peptida u krvi pupčane vrpce. Ovaj nusproizvod proizvodnje inzulina može ukazivati na rizik od razvoja emocionalnih, bihejvioralnih, motoričkih, kognitivnih i govorno-jezičkih poteškoća kod beba.
Kratak san i metabolički problemi
Kratko trajanje sna tokom trudnoće je ranije povezano s povećanim rizicima za poremećaje tolerancije glukoze, inzulinsku rezistenciju i gestacijski dijabetes. Ove zdravstvene tegobe mogu dodatno utjecati na razvoj beba.
Potreba za daljnjim istraživanjima
Studija još uvijek ne može potvrditi da manjak sna izravno uzrokuje neurorazvojna kašnjenja. Međutim, rezultati doprinose spoznaji da majčin metabolizam glukoze tokom trudnoće ima značajan utjecaj na razvoj fetusa.
Poruka za roditelje
Vođa studije, dr. Peng Zhu, smatra da istraživanje može pomoći porodicama u usvajanju zdravijih navika tokom trudnoće. Osnaživanje svijesti o važnosti sna može uticati na dobrobit budućih generacija.