Udruženje za zaštitu okoliša i prirode podiglo je tužbu zbog navodno nepravilne primjene materijalnog zakona, kršenja pravila postupka i pogrešno utvrđenih činjeničnih stanja prilikom donošenja rješenja. Tužba je temeljena na rješenju izdatom 19. oktobra 2023. godine, kojim se dozvoljava prenamjena šumskog zemljišta za izgradnju odlagališta inertnog materijala i pristupnog puta u naselju Karadaglije, općina Tešanj.
Ovo rješenje je doneseno bez adekvatnog zakonskog okvira, s obzirom na to da Federacija BiH već petnaest godina nema usvojen Zakon o šumama. Šume i šumsko zemljište su državna imovina kojom može raspolagati isključivo Bosna i Hercegovina kao njen titular. Također, javnost nije bila uključena u proces donošenja rješenja, što je suprotno Zakonu o zaštiti okoliša FBiH i Aarhuskoj konvenciji.
Mještani Tešnja su saznali za devastaciju i sječu šume tek nakon što je rješenje već bilo provedeno, što dodatno naglašava manjkavost cijelog postupka. Davor Šupuk iz udruženja je istakao kako je rješenje Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH u suprotnosti s odlukom Parlamenta Federacije BiH kojom se Crni vrh odnosno Kraljevo brdo u općini Tešanj označavaju kao vrijedno prirodno nasljeđe koje je potrebno zaštiti.
Ovaj slučaj predstavlja presedan koji bi mogao imati dalekosežne posljedice na način upravljanja šumskim resursima u Bosni i Hercegovini. Nepostojanje zakonskog okvira za upravljanje šumama otvara vrata za zloupotrebe i degradaciju naših prirodnih resursa, što može imati ozbiljne ekološke, ekonomske i socijalne posljedice.