U Tunisu će se 6. oktobra održati predsjednički izbori, objavio je ured predsjednika Kaisa Saieda. Nakon što je preuzeo punu kontrolu nad zemljom dekretom, Saied nije otkrio hoće li se kandidovati za novi petogodišnji mandat. Politička kriza koja je izazvana njegovim dolaskom na vlast opterećuje ekonomiju Tunisa, sa stopom nezaposlenosti od 15 posto i četiri miliona ljudi u siromaštvu.
Saied, stručnjak za ustav, preuzeo je vlast 2021. godine nakon smjene premijera i parlamenta. Referendumom 2022. odobrio je novi ustav koji je stvorio predsjednički sistem s ograničenim ovlastima parlamenta. Mnogi njegovi protivnici su iza rešetaka, dok je više od 60 novinara, političkih protivnika i advokata procesuirano u medijskoj akciji.
Tunis se suočava s ekonomskim izazovima, a pregovori s Međunarodnim monetarnim fondom o zajmu od dvije milijarde dolara su u zastoju. Saied odbija reforme koje tijelo zahtijeva. U junu je Evropska investicijska banka najavila bespovratna sredstva i zajmove za podršku infrastrukturnim projektima i malim i srednjim preduzećima u vrijednosti od 450 miliona eura.
Kriza je dovela do toga da hiljade Tunižana pokušavaju preći Mediteran brodom u nadi za boljim životom u Evropi. Izbori koji su zakazani za oktobar daju nadu u političku stabilnost i mogućnost novih reformi koje bi mogle podržati ekonomski oporavak zemlje.