Demencija je stanje koje zahtijeva pažnju i brigu s obzirom na povećanje broja slučajeva u svijetu. Dok dob i genetika igraju ulogu, postoje određeni čimbenici rizika koje možemo kontrolirati. Evo tri najvažnija faktora rizika koje trebamo uzeti u obzir ako želimo smanjiti šanse za demenciju.
1. Nedovoljna tjelovježba
Neaktivnost i sjedilački način života su povezani s povećanim rizikom od demencije. Specijalisti preporučuju redovitu tjelesnu aktivnost, poput hodanja, biciklizma ili vježbi snage s tegovima. Čak i jednostavne vježbe poput joge ili tai chija mogu imati pozitivan utjecaj na um i tijelo. Stručnjaci preporučuju najmanje 30 minuta vježbe dnevno, pet dana u tjednu, kako bi smanjili rizik od demencije.
2. Nedostatak društvene interakcije
Usamljenost je povezana s depresijom i drugim zdravstvenim problemima, ali i s povećanim rizikom od demencije. Zato je važno održavati društvene veze i aktivno sudjelovati u društvenim aktivnostima. Studije su pokazale da je povećana društvena interakcija povezana s većom dugovječnosti. Komunikacija s prijateljima i obitelji može imati pozitivan utjecaj na zdravlje mozga i smanjiti rizik od demencije.
3. Manjak sna
Nedostatak sna također se povezuje s povećanim rizikom od demencije. Specijalisti preporučuju kvalitetan san od pet do šest sati po noći kako bi se smanjio rizik od demencije. Nekoliko koraka koje možete poduzeti uključuje izbjegavanje alkohola i velikih obroka prije spavanja, održavanje sobe hladnom, izbjegavanje upotrebe mobilnih uređaja i korištenje aplikacija ili strojeva za bijeli šum kako bi se podstakao san.
Pravilna tjelovježba, društvena interakcija i dobar san ključni su faktori za smanjenje rizika od demencije. Ako želite očuvati zdravlje mozga, ne zaboravite na ove važne aspekte svakodnevnog života.