Tenzije u Venecueli dostigle su vrhunac uoči predsjedničkih izbora zakazanih za nedjelju. Sadašnji predsjednik Nicolas Maduro zaprijetio je “krvoprolićem” ako njegov rival Edmundo Gonzales Urrutia pobijedi, što je izazvalo osudu međunarodne zajednice.
Drumovi autoritarizma i opozicioni strahovi
Predstojeći izbori predstavljaju ključni trenutak za Venecuelu, koja se suočava s ogromnim političkim i ekonomskim krizama. Maduro, koji se suočava sa sve jačim kritikama, traži treći šestogodišnji mandat. Opozicija je iznijela ozbiljne optužbe o nepravilnostima vezanim za izborne procese.
Međunarodni pritisci i blokade
Caracas je nedavno blokirao dolazak međunarodnih posmatrača, uključujući četiri bivša predsjednika, čime se dodatno povećala zabrinutost o transparentnosti izbora. Mnogi strahuju od potencijalnih prevrata i nasilja nakon izbora, budući da je Maduro poznat po represivnim metodama prema kritičarima.
Ekonomija i emigracija
Venecuela se bori s ekonomskom krizom, gdje je bruto domaći proizvod (BDP) pao za 80 posto u protekloj deceniji. Ova situacija je natjerala više od sedam miliona građana da napuste zemlju, čime su postali izbjeglice.
Prema istraživanjima, Maduro zaostaje za Gonzalesom Urrutijom. Ipak, taj trenutni predsjednik oslanja se na vojnu podršku, kao i na kontrolu državnih institucija.