Moskva, Rusija – Iako su talibani službeno zabranjeni u Rusiji od 2003. godine, Moskva već godinama njeguje odnose s tom organizacijom. Predsjednik Vladimir Putin nedavno je pozvao na izgradnju odnosa s talibanskom vladom, ističući kako su oni saveznici u borbi protiv terorizma.
Prema riječima Putina iznesenim na sastanku u Astani, talibani preuzimaju vlast u Afganistanu te su izrazili spremnost da preuzmu odgovornosti. “Moramo pretpostaviti da talibani kontrolišu vlast u zemlji. I u tom smislu talibani su, naravno, naši saveznici u borbi protiv terorizma, jer svaka vlast je zainteresirana za stabilnost države kojom upravlja”, izjavio je Putin.
Rusija ima svoje razloge za poticanje odnosa s talibanima, s obzirom na njihovu dugogodišnju borbu protiv ekstremističke grupe ISIS-K u Afganistanu. U martu ove godine, taj teroristički rival napao je moskovsku koncertnu dvoranu, odnoseći više od 140 života. To je bio najsmrtonosniji teroristički napad u Rusiji u posljednjih dvadeset godina.
Unatoč tim događajima, Putin je istaknuo da ostaju otvorena pitanja koja zahtijevaju stalnu pozornost, kako unutar zemlje, tako i u međunarodnoj zajednici. Jedno od tih pitanja je ekstremni oblik islamskog zakona koji su talibani nametnuli u Afganistanu, kojim se ženama praktički zabranjuje sudjelovanje u javnom životu.
Iako je ta odluka izazvala osudu međunarodne zajednice, Moskva naizgled ostaje vjerna svojim odnosima s talibanima. Taj je potez izazvao nekoliko kontroverznih reakcija, s obzirom na činjenicu da je talibane zabranjeno djelovanje u Rusiji već godinama.
Stručnjaci ističu da je neophodno pratiti daljnji razvoj situacije i analizirati implikacije ove politike Rusije. Slijedeći Putina, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov najavio je daljnje korake u održavanju komunikacije s talibanima.
U međuvremenu, svjetska javnost ostaje u iščekivanju zbog mogućeg utjecaja obnovljenih odnosa Rusije i talibanske vlade na međunarodnu sigurnost i stabilnost.