Svijet ostaje bez čokolade, upozorili su naučnici sa Univerziteta Teksas u Arlingtonu. Ekstremno brzo širenje virusa CSSVD ugrožava zdravlje stabala kakaovca, od kojih se dobiva kakao, navodi se u njihovoj studiji.
Zapadnoafričke zemlje Gana i Obala Slonovače proizvode skoro 50 posto čokolade koja se konzumira širom svijeta. Međutim, zastrašujući virus CSSVD već je napao kakaovac u Gani, uništavajući između 15 i 50 posto prinosa.
“Virus je prava prijetnja za globalne zalihe čokolade. Pesticidi ne pomažu u borbi protiv štitastih vaši koje prenose virus, pa farmeri moraju sami spriječiti dalje širenje tako što će sjeći ugrožene grane”, rekao je Benito Čen-Šarpentije, profesor matematike i autor studije o virusu kakaa.
Na sreću, postoji mogućnost borbe protiv virusa pomoću vakcina, ali su one veoma skupe. Tim stručnjaka iz SAD-a i Gane razvijao je novu strategiju koristeći matematičke podatke. Primenjujući dva različita tipa modela, oni su stvorili zaštitni sloj između vakcinisanih i nevakcinisanih stabala kako bi sprečili dalje širenje virusa.
“Iako još uvijek eksperimentišemo, ovi modeli mogu da pomognu farmerima da zaštite svoja imanja. To je dobro ne samo za farmere, već i za našu globalnu zavisnost od čokolade”, istakao je Čen-Šarpentije.
Nažalost, dok se pronalazi efikasan način borbe protiv virusa CSSVD, postoji realna opasnost da svijet uskoro ostane bez čokolade, omiljenog slatkiša miliona ljudi širom planete.