Njemačka inicijativa za mir?
Njemački kancelar Olaf Šolc radi na mirovnom planu koji bi mogao uključiti zadržavanje okupiranih ukrajinskih teritorija od strane Rusije. Prema informacijama italijanske “La Repubblica”, Šolc se nada da će Kijev pristati na teritorijalne ustupke.
Uticaj na Šolčevu političku sudbinu
Ova inicijativa dolazi u trenutku kada Šolc bilježi porazne izborne rezultate u Tiringiji i Saskoj. Stranka krajnje desnice AfD osvojila je većinu, što je izazvalo hitnu potrebu za rješavanjem “ukrajinskog pitanja”.
Značaj njemačkog plana
Njemačka, kao ključna država Evropske unije i saveznik SAD-a, ima veliku političku težinu. Ako se zemlje Globalnog Juga, predvođene Kinom i Indijom, pridruže Šolcovoj inicijativi, mogućnost za mirovne pregovore će značajno porasti.
Kompromisi kao nužna okosnica
Iako su početne pozicije Kijeva i Moskve poznate, postizanje kompromisa jedini je put ka miru. Ukrajinska ofanziva u Kurskoj oblasti dodatno zakomplicira mogućnost primirja.
Oblast Kurska: Ključna tačka pregovora
Rusija posmatra četiri pokrajine okupirane u Ukrajini kao predmete pregovora, no Kurska oblast neće biti predmet rasprave. Ukrajinska diplomatija može se osloniti na pomoć saveznika kako bi prisilila Moskvu na pregovore.
Neizvjesna budućnost inicijative
Iako su pitanja o Šolcovoj inicijativi izuzetno važna, uspjeh zavisi od podrške Kine. Trenutno, ni Ukrajina ni Rusija ne pokazuju spremnost za pregovore.