Savremeno doba je donijelo brojne tehnološke napretke koji su olakšali naše živote, ali i stvorili zavisnost od računara, mobilnih telefona i video-igrica. Dok kompjuteri definitivno olakšavaju posao i čine ga efikasnijim, istovremeno ostavljaju negativne posljedice na naše zdravlje, posebno na vid.
Prema najnovijim istraživanjima, više od 80 posto ljudi koji provode vrijeme za računarom ima probleme sa vidom. Simptomi se mogu manifestirati kao zamor, glavobolja, bolovi u vratu i leđima, umor, naprezanje očiju, dupli i povremeno zamagljen vid. Ovo se naziva sindromom kompjuterskog vida.
Ukoliko provodite više od tri sata dnevno ispred ekrana, imate predispoziciju za razvoj ovog sindroma. Tehnologija se konstantno usavršava, dok se morfologija oka nije mijenjala hiljadama godina. Ljudsko oko nije prilagođeno za dugo gledanje u ekran kompjutera, te isto vrijedi i za druge elektronske uređaje sa ekranom kao što su televizor, mobitel ili tablet.
Jedan od faktora koji doprinosi sindromu kompjuterskog vida je nedovoljno treptanje očiju. Kada smo koncentrisani na posao na računaru, učestalost treptanja se smanjuje i do pet puta, što dovodi do isušivanja i umora oka.
Iako za sada nema pouzdanih dokaza da upotreba računara dovodi do trajnog oštećenja vida, istraživači upozoravaju da se ovaj sindrom ne treba olako shvatiti. Prevencija je ključna, a preporučuje se redovno odmaranje očiju, vježbe za opuštanje oka, pravilan položaj sjedenja za računarom i pravilno osvjetljenje radnog okruženja.
Važno je da budemo svjesni mogućih posljedica i da pažljivo koristimo ove tehnološke uređaje kako bismo očuvali svoje zdravlje i vid.