U glavnom gradu Bosne i Hercegovine, Sarajevu, sve češće dolazi do opasnih situacija zbog dotrajalih fasada. U posljednja dva mjeseca, najmanje tri puta se obrušila fasada duž ulice Ferhadija, kojom svakodnevno prolazi veliki broj ljudi. Nedavno je opasnost postala još veća kada se obrušila fasada sa zgrade Estrade, koja nije obnovljena već 30 godina.
Arhitekt Amir Vuk Zec iz Sarajeva za “Dnevni avaz” govorio je o ovom problemu ističući da su vlasnici objekata koje treba obnoviti suočeni sa pravnim pitanjima i nedostatkom novca. Naglasio je da se prvo moraju sanirati unutrašnji dijelovi kuća prije nego se pristupi obnovi fasada. Sarajevski kanton bi trebao imati fond za revitalizaciju grada, ali problem je mnogo kompleksniji. Kuće u Sarajevu nikada nisu samo vaše vlasništvo, one su uvijek u oku komšija, a problem se širi na čitavo društvo, a ne samo na pojedinca.
Većina zgrada u centru Sarajeva, koje predstavljaju najveći problem i opasnost za prolaznike, izgrađene su u Austro-Ugarskoj i Jugoslaviji, posebno u periodu Olimpijade. S obzirom na činjenicu da je prošlo mnogo vremena, ove zgrade su postale dotrajale.
Osim nedostatka sredstava za obnovu, otežavajuća okolnost je i činjenica da ovi objekti spadaju u tzv. urbanom krajoliku koji pripada nacionalnoj komisiji. Dozvola za održavanje ovih objekata je teško dobiti. “Historijski urbani krajolik Sarajeva” je proglašen nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine i obuhvata 87 dobara koja su proglašena nacionalnim spomenicima, kao i šest dobara koja su na Privremenoj listi nacionalnih spomenika.
Vuk Zec je istakao da revitalizacija fasada zahtijeva promjene u gradskom središtu Sarajeva, ali da su ograničeni zbog više politike koja dominira. Historijski urbani krajolik je postao ograničenje za razvoj grada, a Sarajlije snose teret toga.
Sarajevske fasade, koje su pretrpjele štetu od granata tokom rata, zemljotrese i druge nepogode, zahtijevaju obnovu. Zgrade izgrađene u Austro-Ugarskom periodu, prije više od 100 godina, se moraju prilagoditi današnjem vremenu. Obnova je složen proces koji zahtijeva ulaganje novca i znanja. Međutim, Sarajevo nema adekvatne mehanizme za implementaciju ove obnove.
Pitanje obnove fasada u Sarajevu postaje sve složenije, a opasnost za građane sve veća. Potrebno je pronaći rješenja koja će omogućiti sigurnost prolaznicima i očuvanje naslijeđa ovog grada.