Naoružani selfie štapovima i telefonima, turisti hrle u Santorini sa svih strana. Gumenim čamcima prekookeanskih brodova, autobusima ili magarcima, posjetitelji žele doživjeti ljepotu grčkog otoka. Popodnevna vrućina nije prepreka za mnoge, koji se okupljaju među bijelim kućama i crkvama s plavim kupolama. Čekaju na poznati zalazak sunca, često uzdignutih kamera.
San mnogih turista
Maria Tavarez, američka turistkinja, dijeli svoje oduševljenje: “Ovo mi je san još od srednje škole.” Međutim, masovni turizam donio je ozbiljne posljedice za 20.000 stalnih stanovnika Santorinija. Nekada idiličan otok, sada se suočava s izazovima koje donosi prekomjerno posjećivanje.
Protesti i rješenja
Dok se u drugim gradovima kao što su Venecija i Barselona pokreću protesti protiv prekomjernog turizma, Santorini predstavlja primjer koji zahtijeva hitnu akciju. Vlasti na otoku pozivaju na ograničenje broja posjetitelja, kako bi sačuvale njegovu infrastrukturu i kvalitet života otočana.
Infrastrukturni izazovi
Prema riječima gradonačelnika Nikosa Zorzosa, otok je prošle godine posjetilo oko 3,4 miliona turista. Ovaj ogroman broj vrši pritisak na zastarjelu infrastrukturu. Zorzos je naglasio da se protivi dodavanju novih smještajnih kapaciteta i predložio ograničenje broja kruzera na 8.000 dnevno.
„U najboljem je interesu naše zemlje da postoji granica“, kazao je Zorzos. Njihova borba za održiv turizam postaje sve važnija.