Žene s visokim primanjima i uspješnom karijerom su sklonije koketiranju i korištenju “ženskih” čari kako bi zadobile muškarčevu pažnju, tvrde istraživači s Univerziteta Tilburg. Prema njihovim nalazima, ova grupa žena posjeduje veće samopouzdanje, liberalne stavove i ima više prilika za prevaru u poređenju s ženama koje dolaze iz tradicionalnijih i slabije plaćenih zanimanja.
Profesor Joris Lammers, voditelj studije, smatra da moć igra ključnu ulogu kao afrodizijak i da je pogrešna pretpostavka da žene osjećaju veću krivicu nakon preljuba. Naprotiv, istraživanje je pokazalo da žene nakon preljuba imaju manje grižnje savjesti nego muškarci.
Religioznost i moralna uvjerenja nisu toliko povezani sa sklonosti ka prevarama koliko prilika, mogućnosti i moć. Ova studija također otkriva da je najčešće vrijeme u životu žena za varanje rane tridesete godine, što se objašnjava smanjenom plodnošću i fokusiranjem na seksualne aspekte odnosa. U tom periodu žene procjenjuju muškarce ne prema njihovoj sposobnosti da budu dobri očevi, već prema njihovoj seksualnoj privlačnosti.
Diana Appleyard, britanska kolumnistica, ističe da i dalje postoje različita mišljenja o muškoj i ženskoj prevari. Dok se muškarcima prevara često opravdava jačim seksualnim nagonom i iskorištavanjem prilika, žene koje varaju se često stigmatiziraju kao proračunate i bezosjećajne, čak i kao “razarateljice” porodica.
Ova studija pruža nove uvide u psihologiju prevare kod uspješnih žena s visokim primanjima. Samopouzdanje, liberalni pogledi i veći izbor mogućnosti čine ih sklonijima prevari, a ovi rezultati mogu poslužiti kao osnova za daljnje istraživanje o paradoksima i očekivanjima u muško-ženskim odnosima.