Opća skupština UN-a danas će raspravljati o predloženoj rezoluciji koju su sponzorirale Hrvatska, Njemačka i Ruanda. Iako tekst rezolucije ne osuđuje Srbiju ili Srbe niti im nameće kolektivnu krivnju za genocid, Srbija se žestoko protivi rezoluciji i poduzima diplomatsku ofenzivu da bude odbijena. Rasprava o rezoluciji očekuje se od 16 sati, nakon čega slijedi glasanje.
Rezolucija je izazvala napetu raspravu jer se odnosi na događaje koji su se odigrali 1995. godine u Srebrenici, kada su postrojbe bosanskih Srba ubile najmanje osam tisuća Bošnjaka, dok je Srebrenica bila pod zaštitom UN-a. Iako rezolucija nigdje ne spominje Srbiju ili Srbe kao odgovorne za ove zločine, Srbija se protivi njenom prihvatanju.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić stigao je u UN-u kako bi izvršio diplomatski pritisak i iznio svoje stavove. Vučić je na svom Instagram profilu objavio da je sa sobom ponio zastavu Srbije koju će braniti i čuvati. U svom postu naglasio je da “mi nismo genocidan narod”.
Rasprava o rezoluciji očekuje se kao i glasanje nakon rasprave. Unatoč protivljenju Srbije, očekuje se da će rezolucija biti prihvaćena s obzirom da je većina članica UN-a podržava. Ipak, neosporna je činjenica da će ova rezolucija kontroverzna i dalje izazivati rasprave i podijeljena mišljenja.
Događaji vezani za Srebrenicu i genocid izazivaju snažne emocije i osjetljivi su za sve strane uključene u ratne sukobe na području bivše Jugoslavije. Rezolucija u UN-u samo je jedan korak u pokušaju suočavanja s prošlošću i osiguravanja pravde za žrtve. Rasprava u Općoj skupštini UN-a bit će važan trenutak za donošenje odluke o daljnjim koracima u priznavanju prošlosti i postizanju trajnog mira na Balkanu.