Subota, 18 Januara, 2025
Organizacija vjencanja
HomeVijestiBiHRezolucija o Srebrenici razmatrana na Generalnoj skupštini UN-a, Srbija i Rusija se...

Rezolucija o Srebrenici razmatrana na Generalnoj skupštini UN-a, Srbija i Rusija se suprotstavljaju

Finalni prijedlog rezolucije o uspostavi Međunarodnog Dana refleksije i komemoracije Genocida u Srebrenici 1995. godine, nakon više krugova inkluzivnih konsultacija, otišao je prema Predsjedniku Generalne skupštine UN-a i svim stalnim misijama u UN-u. Inicijativa za ovu rezoluciju dolazi od Njemačke i Ruande, a podršku su već najavile mnoge zemlje.

Međutim, suprotno tome, Srbija i Rusija, zajedno s zvaničnicima iz bh. entiteta RS, izražavaju protivljenje rezoluciji bez ikakvog opravdanog razloga. Ovaj stav je potvrđen sinoćnjim obraćanjem članice Predsjedništva BiH, Željke Cvijanović, na Vijeću sigurnosti UN-a, koja je iznijela niz neutemeljenih tvrdnji o sigurnosnoj situaciji u BiH.

Finalni prijedlog rezolucije već izaziva značajnu pažnju, a očekuje se da će biti razmatran na dnevnom redu Generalne skupštine UN-a ovog mjeseca. Ova rezolucija ima za cilj uspostavu Međunarodnog Dana refleksije i komemoracije Genocida u Srebrenici 1995. godine, što bi bio značajan korak u priznavanju i suočavanju s ovom tragičnom prošlošću.

Važno je istaknuti da je za usvajanje rezolucije potrebna većina glasova u Generalnoj skupštini UN-a. Stoga je podrška većine zemalja od ključne važnosti za uspjeh ove inicijative. Mnoge zemlje već su najavile podršku za rezoluciju, i to s razlogom – Genocid u Srebrenici 1995. godine jedan je od najtežih zločina protiv čovječnosti u modernoj historiji.

Očekuje se da će ova rezolucija poslati snažnu poruku osudi genocida i podrške žrtvama i preživjelima. Također, priznavanjem Međunarodnog Dana refleksije i komemoracije Genocida u Srebrenici, ova rezolucija doprinosi globalnom razumijevanju i suočavanju s tragičnom prošlošću, te podstiče prevenciju sličnih zločina u budućnosti.

Srbija i Rusija, zajedno s bh. entitetom RS, suprotstavljaju se ovoj rezoluciji uprkos činjenicama i objektivnom historijskom kontekstu. Njihov stav nema opravdanje, te može biti protumačen kao pokušaj negiranja ili minimaliziranja genocida koji se desio u Srebrenici.

U narednim sedmicama, bit će zanimljivo pratiti raspravu i glasanje u Generalnoj skupštini UN-a. Nadamo se da će većina zemalja prepoznati značaj ove rezolucije i podržati uspostavu Međunarodnog Dana refleksije i komemoracije Genocida u Srebrenici 1995. godine.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

- Advertisement -