Nakon brojnih sastanaka, diplomatskih susreta i usaglašavanja dokumenta, rezolucija o genocidu u Srebrenici danas će biti raspravljana na sjednici Generalne skupštine Ujedinjenih naroda. Ova rezolucija je uvrštena u temu “Kultura mira” i privukla je interes brojnih država.
Prema posljednjim informacijama, 38 država izrazi želju da budu kosponzori rezolucije, što ukazuje na njenu važnost i podršku međunarodne zajednice. Autorske pozadinu rezolucije čine Bosna i Hercegovina, Ruanda i Njemačka, čiji će predstavnici otvoriti zasjedanje govorima vezanim za rezoluciju.
Najvažniji dio rezolucije je sadržan u sedam tačaka. Generalna skupština će donijeti odluku da 11. juli bude proglašen Međunarodnim danom sjećanja i obilježavanja genocida koji se dogodio 1995. godine u Srebrenici. Ova odluka ima za cilj očuvanje sjećanja na žrtve i sprečavanje poricanja genocida.
Rezolucija također osuđuje svako poricanje genocida u Srebrenici i poziva države članice da očuvaju činjenice vezane za ovaj zločin. Također, obrazovni sistem treba razviti programe koji će doprinijeti sjećanju, sprečavanju poricanja i iskrivljavanja genocida. Ova rezolucija ima za cilj osnažiti borbu protiv negiranja genocida i promovisati istinu o ovom strašnom događaju.
Sjednica Generalne skupštine će omogućiti raspravu o rezoluciji i pružiti priliku svim državama članicama da izraze svoje stavove i podršku. Očekuje se da će rezolucija biti usvojena većinom glasova i postati važan instrument u suočavanju s prošlošću i promociji mira.
Rezolucija o genocidu u Srebrenici na sjednici Generalne skupštine je korak naprijed u priznavanju i suočavanju s ovim zločinom, ali također i podsjetnik da se ne smijemo prepuštati zaboravu. Važno je da se ova rezolucija primjenjuje i da potiče odgovornost država članica u suočavanju s prošlošću i sprečavanju genocida.
[LINK]For more information about the resolution, please click here.[/LINK]