Danas je u Dubrovniku zabilježena rekordna temperatura mora od 29,7°C u 17 sati, rušeći dosadašnji rekord koji je držao Rab s 29,5°C iz 2015. godine. Ove visoke temperature nisu bile rijetkost ni u drugim dijelovima obale, sa najvišim temperaturama od 29°C i na Mljetu, te u Malinskoj i Crikvenici.
Uzrok ovim izuzetno visokim temperaturama je val vrućine koji je zahvatio cijeli Balkan. Bez padavina i s visokim temperaturama koje će potrajati najmanje sedam dana, ljetni period postaje pravi izazov za preživjeti.
Veliko jezero na Mljetu zabilježilo je čak 30,2°C u toku dana, iako se ne uzima u obzir prilikom službenih mjerenja. Ovakve scene ubrzano postaju sve učestalije u posljednjim godinama, dok klimatske promjene sve više utiču na naša živote.
Očekuje se vruće i sunčano vrijeme i u Bosni i Hercegovini, s malo do umjerene oblačnosti. Noću će temperature ostati visoke, što se naziva tropskom noći. Mogući su lokalni pljuskovi na istoku i sjeveru Bosne, dok će vjetar biti slab do umjeren, ovisno o regiji.
Ova ekstremna toplota nije samo neprijatna, već predstavlja i opasnost za zdravlje, posebno za starije osobe i djecu. Stoga je važno pridržavati se savjeta stručnjaka i osigurati adekvatnu zaštitu od sunca i prekomjerne topline.
Sve dok se ne pojave promjene u vremenskim uvjetima, morat ćemo se prilagođavati ekstremnim temperaturama. Klimatske promjene su stvarnost s kojom se suočavamo, a njihovo preispitivanje je ključno za očuvanje naše planete.