U panelu posvećenom primarnoj zdravstvenoj zaštiti u Bosni i Hercegovini, Goraz Čerkez iz Ministarstva zdravstva Federacije Bosne i Hercegovine naglasio je da se ta oblast reformiše već posljednjih 20 godina. Iako je zdravstvo zemlje uspjelo zadržati mnoge pozitivne elemente zdravstva socijalističke Jugoslavije, Čerkez je istakao da je spremno prihvatiti i nove pristupe.
Pored toga, istaknut je i podatak koji ukazuje na to da primarna zdravstvena zaštita u BiH nije toliko loša koliko se često misli. Naime, pacijenti u BiH čekaju samo dva dana na pregled kod porodičnog ljekara, dok se u Sloveniji čeka pet dana, a u Španiji čak šest dana. Ovo je prvenstveno posljedica demografije i povećanja broja stanovnika treće životne dobi, što automatski povećava i broj pacijenata.
Međutim, najveći problem primarne zdravstvene zaštite u BiH leži u nedostatku kvalificiranih kadrova koji bi savjesno upravljali ovom vrstom zdravstvene zaštite, smatra Čerkez. On je uputio poziv za povećanje angažmana medicinskih sestara kako bi se olakšao teret ljekarima. Također se zapitao da li su ljekari zaista toliko opterećeni ako se broj stanovnika značajno smanjuje.
Čerkez je također uputio apel za veću odgovornost ljekara, istaknuvši primjer pedijatra Borka Rajića iz Stoca, koji je postigao stopostotnu imunizaciju u svom gradu. Postavlja se pitanje zašto njegove kolege u ostalim gradovima nisu postigle isti uspjeh. Saglasan je da bi ljekare trebalo ocjenjivati na osnovu postignutih rezultata, kako u javnom zdravstvu tako i u privatnoj praksi.
Sveukupno, reformiranje primarne zdravstvene zaštite u Bosni i Hercegovini nosi brojne izazove, ali i mogućnosti za poboljšanje. Spajanje pozitivnih elemenata prethodnog sistema sa novim pristupima i adekvatno upravljanje kadrovima mogli bi biti ključni koraci ka unapređenju zdravstvenog sistema zemlje.