Sve više osoba treće životne dobi iz susjedne Hrvatske, ali i brojnih drugih zemalja Evropske unije kojima je jedina opcija boravak u domovima za starije i iznemogle osobe, hrli u takve ustanove u Bosni i Hercegovini. Ova trend pokazuje da se brojni naši susjedi iz Hrvatske odlučuju za smještaj u domovima od Ravnog, Ljubuškog, Čapljine pa sve do Bihaća.
Jedan od primjera je Dom za stare i nemoćne osobe Ravno koji je otvoren 2018. godine. Gotovo 90 posto korisnika ovog doma dolazi s područja Dubrovnika. Dom ima kapacitet od 54 osobe i ubraja se među skuplje u BiH. Cijena smještaja zavisi o pokretljivosti korisnika, pa tako pokretne osobe plaćaju 1.000 KM, polupokretne 1.100, nepokretne 1.300, dok osobe koje boluju od demencije plaćaju 1.800 KM.
Poskupljenje smještaja i usluga u staračkim domovima u Hrvatskoj, kao i prenatrpanost kapaciteta u većini tamošnjih ustanova, dovodi do porasta zahtjeva za boravkom u domovima u BiH. Martina Goluža, voditeljica Caritasovog Doma za stare i iznemogle “Betanija” u Čapljini, navodi da dobijaju upite iz gotovo cijele Hrvatske, posebno iz obližnjih Metkovića, Opuzena i Ploča.
Cijene smještaja u hrvatskim domovima su dvostruko veće od onih u domovima u BiH. Goluža ističe primjer jednog bračnog para iz Ploča koji za smještaj kod njih plaćaju iznos koji bi u Hrvatskoj bio dovoljan za smještaj samo jedne osobe. Osim toga, kapacitet od 90 korisnika u Čapljini je popunjen, a trenutno postoje liste čekanja sa više od 50 zahtjeva, uglavnom od susjeda.
I u Staračkom domu Ljubuški primjećuje se dolazak korisnika koji nisu državljani BiH. Raspon cijena u ovom domu kreće se od 1.050 do 1.500 KM. Interes za smještaj u domovima u BiH raste i u Mostaru, kao i u mnogim drugim domovima širom zemlje.
Pored Hrvatske, upiti za smještaj dolaze i iz drugih evropskih zemalja poput Austrije, Švicarske i Njemačke. Visoke cijene smještaja u tim zemljama dovode do toga da mnogi odabiru BiH kao svoje mjesto za provedbu zlatne jeseni života. Nije samo cena presudna, već i kvalitet usluge, ali i klima, priroda i druge slične pogodnosti koje BiH pruža.
Trend povećanja broja korisnika iz drugih zemalja pokazuje da se Bosna i Hercegovina sve više pozicionira kao atraktivno odredište za smještaj starijih osoba željnih povoljnih uslova i kvalitetne skrbi.