U četvrtak, 23. maja, Generalna skupština Ujedinjenih nacija trebala bi raspravljati o Rezoluciji o Srebrenici, koja je izazvala kontroverze u Bosni i Hercegovini. Ministar za naučno-tehnološki razvoj i visoko obrazovanje RS, Željko Budimir, iznio je svoje mišljenje o rezoluciji u emisiji Drugi ugao RTRS-a.
Budimir je izjavio da Rezolucija o Srebrenici “betonira odnose unutar BiH” i služi za kolektivizaciju genocida, navodeći da su već izrečene presude za individualne zločine. Također, istakao je njegovu namjeru da se srpski narod moralno diskvalifikuje i izgubi konstitutivnost u BiH.
Vitomir Popović, profesor Pravnog fakulteta u Banjoj Luci, također je iznio svoje mišljenje o rezoluciji, tvrdeći da Zapadne zemlje, poput SAD i Njemačke, pokušavaju nagovoriti Srbe da uđu u NATO. On je naveo da postoje različite okolnosti koje su dovele do rasprave o rezoluciji i izjavio da su 700.000 Srba ubijena u Jasenovcu. Pored toga, naglasio je da su Srbi uvijek bili slobodarski narod.
Pravobranilac RS, Milimir Govedarica, je također izrazio svoje nezadovoljstvo, tvrdeći da se Povelja Ujedinjenih nacija krši već 30 godina. Naglasio je da Sud za bivšu Jugoslaviju nije imao pravo da bude osnovan od strane Vijeća sigurnosti UN-a i da je, prema Konvenciji o genocidu iz 1948. godine, taj sud neosnovan i nelegalan.
Rasprava o Rezoluciji o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a je dovela do dubokih podjela u Bosni i Hercegovini. Dok neki smatraju da je rezolucija potrebna za priznanje počinjenog genocida, drugi tvrde da je ona pokušaj kolektivne krivice i moralne diskvalifikacije srpskog naroda. Što će rezultirati ova rasprava, ostaje nam da vidimo.