HomeVijestiBiHPrvi gradski derbi: Sarajevo slavi 69 godina rivalstva

Prvi gradski derbi: Sarajevo slavi 69 godina rivalstva

Na današnji dan, 1954. godine, odigran je prvi zvanični gradski derbi između fudbalskih klubova Sarajevo i Željezničar. Do tada, ove ekipe nisu igrale u zvaničnim mečevima, usprkos mnogim prijateljskim susretima.

Utakmica koja je obilježila sezonu

FK Sarajevo, osnovan 1946. godine, u ovom derbiju bio je favorit. Prvo poluvrijeme je bilo izjednačeno, ali se Sarajevo pokazalo kao puno jači tim. U 25. minuti, Dobrivoje Živkov otvorio je šampionsku baladu sa prvim golom.

Serija pogodaka i uzbudljiva završnica

U drugom poluvremenu, prednost Sarajeva povećao je Nerćes Novo, a Živkov je ponovo pogađao u 70. minuti. Igrala se 78. minuta kada je Marcel Žigante povećao rezultat na 4:0. I dok su navijači Sarajeva slavili, Željezničar je smanjio na 4:1, ali Živkov je završio meč sa hat-trickom.

Rivalstvo koje traje

Ovaj gradski derbi postavio je temelje rivalstvu koje traje do danas. Sarajevski tim nastavio je dominirati i u narednim susretima, uključujući visokih 6:1 u prvom ligaškom meču dva mjeseca kasnije. Gradski derbi ostaje jedan od najuzbudljivijih u istoriji fudbala u Bosni i Hercegovini.