Pravosudne institucije Bosne i Hercegovine imaju ključnu ulogu u suzbijanju organiziranog kriminala i korupcije, ali je njihovo djelovanje još uvijek nedovoljno efikasno, prema izvještaju Evropske komisije. U skladu s ključnim prioritetom iz Mišljenja i Analitičkog izvještaja EU o BiH, zemlja mora poduzeti mjere za unapređenje sistema i stvaranje pravednijeg društva. Na nedavno održanoj radionici, ekspekti Hajrija Sijerčić-Čolić i Hilmo Vučinić podržali su procesuiranje ovih teških krivičnih djela.
Nedovoljna stopa krivičnog gonjenja i osuda za organizirani kriminal i korupciju su izazvane neefikasnim radom organa za provođenje zakona i pravosuđem, kao i nedovoljno efikasnom kaznenom politikom. Česti su sporazumi o priznanju krivice i blage kazne, što nema odvraćajući efekt na počinitelje. Ovaj problem se adresira u izvještajima Evropske komisije i EU4Justice projekta.
Da bi se BiH približila članstvu u EU, neophodno je uskladiti sudsku praksu s EU standardima, jačati nezavisnost pravosuđa i osigurati dosljednost i transparentnost u izricanju kazni. Adekvatna kaznena politika je ključna za proces pristupanja i suzbijanje organiziranog kriminala i korupcije.
Također, nedostatak saradnje između policijskih agencija i tužiteljstava je dugoročni problem. Tužiteljstva se bave nedovoljno proaktivnom istragom, što rezultira nedostatkom prijava krivičnih djela visokog nivoa korupcije i organiziranog kriminala.
Uprkos tim izazovima, Bosna i Hercegovina ima mogućnost napraviti značajne korake u rješavanju ovih problema i napredovanju prema članstvu u EU.