Jedan dio privrednika odlučio je preći na tržišno snabdijevanje strujom nakon nedavne odluke o poskupljenju koje je odobrila Federalna energetska regulatorna komisija (FERK). Ova odluka posebno je utjecala na tzv. malu privredu, koja obuhvata frizerske salone, restorane, kafiće i slične objekte.
Poskupljenje od 10 posto, koje je stupilo na snagu 1. augusta, odnosilo se na građane i male privrednike koji koriste univerzalno snabdijevanje električnom energijom. Ova odluka je dio novog Zakona o električnoj energiji koji je stupio na snagu u januaru ove godine, a sada počinje biti primjenjivan.
Prema novom zakonu, definisana su četiri kriterija za prelazak na tržišno snabdijevanje strujom. Jedan od tih kriterija je da privredni subjekti koji imaju više od 50 zaposlenih i određeni procenat potrošnje električne energije pređu na tržišno snabdijevanje.
Ova odluka je izazvala veliko negodovanje među malim privrednicima, koji se suočavaju s povećanjem troškova poslovanja. Mnogi od njih smatraju da je poskupljenje struje nepotreban udarac za njihova preduzeća, posebno nakon većih izazova s kojima se suočavaju zbog pandemije COVID-19.
Sa druge strane, neki privrednici su odlučili iskoristiti ovu priliku za istraživanje tržišta i pronalaženje povoljnijih opcija za snabdijevanje električnom energijom. Očekuje se da će veći broj privrednih subjekata u narednom periodu preći na tržišno snabdijevanje, kako bi smanjili troškove i povećali konkurentnost na tržištu.
U svakom slučaju, poskupljenje struje za univerzalno snabdijevanje ostaje činjenica, čime se građani i mala privreda suočavaju s dodatnim izazovima i teretom na svojim budžetima.