Ilija Cvitanović, predsjednik HDZ-a 1990 i delegat u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH, izjavio je da Bosna i Hercegovina gubi vrijeme na teme koje je udaljavaju od članstva u Evropskoj uniji. Cvitanović sumnja u interes većine koja vlada u BiH već godinama da postigne pravosuđe na nivou EU, jer bi to značilo masovna hapšenja.
“Hapšenja svakodnevno svjedočimo. Da smo slobodna zemlja sa pravosuđem oslobođenim političkog utjecaja, ne bismo imali toliko hapšenja i marica na ulicama. To ćemo imati tek kada otvorimo poglavlje 23 i pravosuđe u BiH postane na nivou EU,” izjavio je Cvitanović za BHT1.
Cvitanović također smatra da nadležne institucije nisu napravile gotovo ništa na evropskom putu nakon otvaranja pristupnih pregovora. On tvrdi da je čak napravljen nekoliko koraka unazad i da je postignuti napredak rezultat unutarnjih dogovora.
“Geopolitički događaji su nas gurnuli da napravimo mali korak ka punopravnom članstvu u EU. No, danas smo svjedočili ukidanju zakona o sudovima na Savjetu ministara. Nakon otvaranja pregovora, praktički nije napravljeno ništa, što bi nam dalo kredibilitet da nismo dobili otvaranje pregovora uzalud,” kazao je Cvitanović.
Jedan od najvećih problema u bh. društvu prema Cvitanoviću je apatija.
“To je najgori problem. Političari ne osjećaju apatiju jer su naučili dobro živjeti. Kvalitetno su zamotali lične interese u celofan nacionalnih i državnih interesa,” smatra Cvitanović. On također tvrdi da se nacionalne teme javljaju samo pred izbore, a zatim nestaju.
Cvitanović ne vidi nikakve problematične formulacije u Nacrtu rezolucije o genocidu u Srebrenici. On smatra da usvajanjem ove rezolucije može doći do poboljšanja odnosa i povjerenja u institucije. Također, Cvitanović ističe da ne postoji narod ili država koju bi se moglo nazvati genocidnom.
“Izmjene i dopune krivičnog zakona trebale bi obuhvatiti i one koji nazivaju kolektive genocidnim. Rezolucija će proći bez problema jer ne vidim u njoj ništa što bi bilo problematično ili u čemu bi jedan narod bio optužen,” rekao je Cvitanović.
Ove izjave Ilije Cvitanovića dolaze u vrijeme kada se vodi rasprava o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, ali i o pristupnim pregovorima BiH sa Evropskom unijom. Njegove riječi ukazuju na nezadovoljstvo dijela političke elite u BiH i sumnju u stvarnu opredijeljenost za evropske integracije.