Predsjedavajući Vijeća Mujo Fafulić izjavio je na nedavnoj press konferenciji da je prisustvo nacionalnih manjina od velikog značaja za Bosnu i Hercegovinu kao integralni dio društvene zajednice.
U uvjetima teške ekonomske i političke situacije, nacionalne manjine se suočavaju sa izazovima u borbi za ravnopravnost i jednakost. Fafulić je istaknuo da iako svi građani BiH imaju pravo nazivati se građanima, ne uživaju jednaka prava u demokratskoj državi.
Predsjedavajući je naglasio da je ova konferencija prilika za nacionalne manjine da iznesu svoje želje i potrebe, kako bi se izgradio ambijent jednakih prava i mogućnosti.
“Unatoč tome što nismo priznati kao konstitutivni narodi, mi tražimo ravnopravnost. Želimo sudjelovati na svim razinama vlasti u Bosni i Hercegovini. Imaćemo prilike da visoki predstavnik, Christian Schmidt, izmijeni izborni zakon kako bi se osiguralo da nacionalne manjine imaju četvrtog člana predsjedništva, koji će biti predstavnik nacionalnih manjina u Bosni i Hercegovini”, istaknuo je Fafulić.
Šef Misije OSCE-a u BiH, Brajan Ageler, ističe da je Bosna i Hercegovina napravila velike korake u donošenju sveobuhvatnih zakona o zaštiti ljudskih prava, s ciljem zaštite nacionalnih manjina. Ipak, potrebno je osigurati efikasnu primjenu tih zakona.
“Važno je naglasiti da Odluka Evropskog suda za ljudska prava iz 2009. u predmetu Sejdić i Finci protiv Bosne i Hercegovine još uvijek nije provedena. Odluka je utvrdila da Ustav BiH dovodi do diskriminacije nacionalnih manjina jer osobama koje nisu iz redova Bošnjaka, Hrvata i Srba nije dozvoljeno obnašanje određenih dužnosti u vlasti. Misija OSCE-a u BiH i dalje snažno podržava provedbu te odluke”, istaknuo je Ageler.
Prisustvo nacionalnih manjina u Bosni i Hercegovini je od iznimnog značaja za raznolikost i inkluzivnost društva. Važno je osigurati ravnopravnost i jednakost za sve građane, bez obzira na njihovu nacionalnu pripadnost.