Pravno stanje u Bosni i Hercegovini
Dekanesa Pravnog fakulteta Univerziteta u Zenici, Larisa Velić, istaknula je značaj vladavine prava u BiH. Iako se ulažu napori domaćih i međunarodnih institucija, Bosna i Hercegovina još uvijek nije potpuno uspostavila pravnu i demokratsku državu.
Nedostatak implementacije odluka
Prema Velić, svakodnevno se svjedoči negiranju državnih institucija i neprovođenju sudskih odluka. “Pitanje je da li je Ustavni sud BiH preuzeo svoju stvarnu ulogu”, izjavila je Velić na sesiji Asocijacije nezavisnih intelektualaca “Krug 99”.
Ciljevi za stabilnu strukturu
Upravni ciljevi identifikovani su od strane Vijeća za implementaciju mira. Velić je naglasila važnost rješavanja pitanja državne imovine i uspostave vladavine prava prije zatvaranja OHR-a. Međunarodna zajednica ima ulogu u ustavnopravnom sistemu BiH, ali su realni rezultati izostali.
Problemi s imovinskim pravom
Dekanesa Velić upozorava na nedostatak normativno-pravnog okvira za zaštitu državne imovine. Zakon o privremenoj zabrani raspolaganja imovinom donesen je 2005. godine, ali Parlament BiH još nije usvojio zakon o državnoj imovini.
Značaj državne imovine
Prema odlukama Ustavnog suda, državna imovina uključuje imovinu nastalu sukcesijom, šume, poljoprivredno zemljište te druge resurse. Ova imovina je od suštinske važnosti za građane BiH.
Potrebna hitna djelovanja
Ustavni sud BiH suočava se s političkim pritiscima koji oduzimaju njegov legitimitet. Velić naglašava potrebu za hitnim djelovanjem kako bi se osigurala prava i stabilnost države.
Zaključak
Adekvatno rješavanje pitanja državne imovine nije samo pravno pitanje, već je vitalno za opstanak države i njenih građana. Urgentna reforma je nužna kako bi se očuvali vitalni resursi i okoliš.