Ponedjeljak, 8 Jula, 2024
HomeLjepotaPorast broja oboljelih od morbila zabrinjava u Bosni i Hercegovini

Porast broja oboljelih od morbila zabrinjava u Bosni i Hercegovini

U 21. stoljeću, kada postoji cjepivo koje može izbrisati morbile sa lica zemlje, situacija je alarmantna jer bilježimo sve veći broj oboljelih. Morbile nazivaju jednim od najopasnijih i najzaraznijih virusnih oboljenja modernog svijeta. Za “Avaz” je o ovome govorila epidemiologinja dr. Andrea Jurić, dodavši da jedna zaražena osoba može zaraziti devet drugih.

Ova bolest može izazvati ozbiljne komplikacije poput trajnog oštećenja sluha, vida i mozga. Nakon sedam godina, osoba koja je preboljela morbile može razviti subakutni sklerozirajući encefalitis koji može biti smrtonosan. U Distriktu Brčko je proglašena epidemija zbog velikog broja oboljelih.

Zabrinjavajuća je činjenica da vakcinacija nije dovoljno pokrivena. Prema riječima dr. Jasmin Čehić-Ljaljić, u 2023. godini je vakcinacija protiv morbila obuhvatila samo 52% populacije, što nije dovoljno za kolektivni imunitet.

Još jedna zabrinjavajuća činjenica je šutnja Ministarstva zdravstva KS o ovoj situaciji. Međutim, nakon što je “Avaz” pisao o tome, oglasili su se i priznali da je u Kantonu Sarajevo vakcinisano samo 6.909 djece, dok je broj oboljelih od morbila iznosio 3.315.

U Tuzlanskom kantonu je prijavljeno 687 slučajeva oboljenja od morbila, a većina oboljelih je djeca od 0 do 6 godina i od 7 do 14 godina. Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona, 95,6% oboljelih nije primilo MRP vakcinu.

U Federaciji BiH je prijavljeno ukupno 4.170 oboljelih od morbila. Na području HNK zabilježeni su samo tri slučaja, ali je vakcinacija pokrila samo 46% populacije. Situacija u BPK Goražde još nije kritična jer su potvrđena samo četiri slučaja.

Vakcinacija je jedini način za zaustavljanje širenja morbila i prevenciju komplikacija bolesti. Stručnjaci apeliraju na roditelje da redovno vakcinišu djecu kako bi zaštitili njihovo zdravlje i zajednicu u cjelini.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

- Advertisement -