Nedjelja, 29 Septembra, 2024
HomeSportOstali sportoviPogačar napravio historijski uspjeh: Prvi Slovenački svijetski prvak u cestovnom biciklizmu

Historicna pobjeda u Cirihu

Tadej Pogačar deklasirao je konkurenciju i postao prvi Slovenac sa titulom svjetskog prvaka u cestovnom biciklizmu. Ovaj uspjeh ostvario je na utrci koja se održala oko Züricha, dugoj 273,9 km.

Izvanredni rezultati na izazovnoj ruti

Utrka je imala gotovo 4.500 metara nadmorske visine. Pogačar je nakon šest sati i 27 minuta vožnje stigao kao pobednik na Sechseläutenplatz, ispisujući time novu historiju za slovenački biciklizam.

Prva mjesta i nedostižni rekordi

Pogačar je postao prvi Slovenac koji je pobijedio na cestovnoj utrci Svjetskog prvenstva. Takođe, postao je tek treći biciklista u historiji koji je osvojio Tour de France, Giro d'Italia i cestovnu utrku Svjetskog prvenstva u istoj sezoni. Prije njega, ova dostignuća imali su Edy Merckx (1974.) i Stephen Roche (1987.).

Poredak pobjednika

Na drugom mjestu završio je Australac Ben O'Connor, koji je osvojio svjetsko srebro, dok je treće mjesto pripalo Nizozemcu Mathieu van der Poelu. Ovi rezultati dodatno potvrđuju visoki nivo takmičenja koje se održalo u Cirihu.