Bosna i Hercegovina uvodi informacione tehnologije u izborni proces kroz pilot projekte koji imaju za cilj testiranje tehničkih mogućnosti i prikupljanje relevantnih podataka za buduću primjenu tehnologija na biračkim mjestima. Ove projekte ocjenjuje Centralna izborna komisija (CIK BiH) kako bi se osiguralo efikasno i sigurno provođenje izbora.
Prvi pilot projekat, pod nazivom “Autentifikacija birača i transmisija rezultata”, sponzoriran je od strane Delegacije EU koja je već obezbijedila potrebnu opremu za testiranje. Ovaj projekat će se realizovati na 165 biračkih mjesta u 10 općina i gradova, uključujući Stari Grad Sarajevo, Tešanj, Doboj, Bijeljina, Trebinje, Bosanska Gradiška, Goražde, Ljubuški, Sanski Most i Zvornik. Glavni fokus projekta je provjera efikasnosti opreme za autentifikaciju birača i prenos rezultata putem online aplikacije nakon ručnog prebrojavanja glasova.
Drugi pilot projekat, koji će se realizovati uz podršku USAID-a, donosi uvođenje optičkih skenera i automatskog prebrojavanja glasačkih listića. Projekt će biti testiran na 145 biračkih mjesta u šest osnovnih izbornih jedinica: Vogošća, Tuzla, Visoko, Stolac, Bosanski Novi i Prijedor. USAID će osigurati nabavku optičkih skenera i pratećih aplikativnih rješenja kako bi se olakšalo i ubrzalo prebrojavanje glasova, uz istovremeno očuvanje integriteta izbornog procesa.
Ovi pilot projekti su korak ka modernizaciji izbornog procesa u Bosni i Hercegovini, koji će omogućiti brže, tačnije i efikasnije provođenje izbora. CIK BiH će pažljivo analizirati rezultate ovih projekata kako bi procijenila njihovu uspješnost i odlučila o njihovoj budućoj primjeni na nacionalnom nivou.
Bosna i Hercegovina tako prati svjetske trendove uvođenja informacionih tehnologija u izborni proces, čime se stvara temelj za modernu, transparentnu i pouzdanu demokratsku praksu.