Subota, 18 Januara, 2025
Organizacija vjencanja
HomeVijestiBiHPenzionisanje žena u BiH: Razlike između entiteta i potreba promjena zakonskih odredbi

Penzionisanje žena u BiH: Razlike između entiteta i potreba promjena zakonskih odredbi

Dok većina zemalja Evropske unije ima starosnu granicu za odlazak u penziju od 65 godina, uslovi u BiH variraju. U Republici Srpskoj, broj rođene djece značajno utiče na godine staža potrebnog za penziju. Naime, žene u ovom entitetu mogu ostvariti pravo na penziju brže uz svako rođeno dijete.

Specifičnosti u Republici Srpskoj

Prema zakonodavstvu Republike Srpske, žena kojoj je potrebno 15 godina staža, uz troje djece, može se penzionisati sa samo 12 godina staža. Tihomir Joksimović, portparol Fonda za PIO RS, ističe važnost ovih zakonskih olakšica za žene majke.

Uslovi u Federaciji BiH

U Federaciji BiH, situacija je drugačija. Žene mogu steći pravo na starosnu penziju kada navrše 65 godina i imaju minimalno 15 godina staža. Također postoje mogućnosti za raniji odlazak u penziju, ali uz određene uslove.

Potreba za revizijom zakona

Postavlja se pitanje mogućih izmjena Zakona o PIO koje bi olakšale uslove za penzionisanje žena u FBiH. Udruženje „Porodice Tri plus“ zalaže se za beneficirani radni staž i raniji odlazak u penziju na osnovu djece. Njihov predsjednik, Mustafa Vlahovljak, naglašava važnost dijaloga s vlastima.

Posljedice ranijeg odlaska u penziju

U ovoj godini, žene mogu otići u prijevremenu penziju ako su navršile 58 i po godina uz 33 i po godine staža. Međutim, umanjenje penzije za svaki mjesec ranijeg odlaska može značajno uticati na iznos koji će primati.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

- Advertisement -