Danas je na festivalu održan panel koji je bio posvećen analizi integracionih i dezintegracionih procesa, u kontekstu dezintegracija velikih država. Predsjednik Udruženja za modernu historiju, profesor Husnija Kamberović, obratio se prisutnima i najavio da će panelu prisustvovati naučnici iz nekadašnjih jugoslovenskih zemalja, Francuske, Kanade, Njemačke, kao i studenti iz Pule i Srbije.
Profesor Kamberović istakao je važnost prisustva panelista iz različitih zemalja kao pokazatelj razvoja festivala. Također se zahvalio svim prisutnima i naglasio da će panelisti doprinijeti diskusiji u zajednici tokom narednih dana.
Tema današnjeg panela bila je Washingtonski sporazum i formiranje Federacije BiH 1994. godine, te njegov značaj za budućnost BiH. Prema riječima profesora Kamberovića, u tom periodu narod je prvi put postao ključni faktor u međunarodnim pregovorima, postajući legitimni subjekt u pregovorima.
Bošnjaci i Hrvati su, kako je istaknuto, bili ti koji su formirali Federaciju BiH 1994. godine, dok su se Srbi povukli u pozadinu. Ovo je ostavilo pitanje uloge Srba u procesima integracije i dezintegracije u BiH nejasnim.
Profesor Kamberović ističe ključno pitanje da li je formiranje bošnjačko-hrvatske Federacije 1994. godine otvorilo put za stvaranje drugog entiteta i da li je to označilo početak procesa dezintegracije u BiH. Također se postavlja pitanje da li entiteti imaju prostora i prava za takve procese ili je naglasak Washingtonskog sporazuma bio na integraciji.
Ovaj panel je bio značajan korak ka boljem razumijevanju integracija i dezintegracija u BiH, te je doprinio široj diskusiji o političkoj i društvenoj budućnosti zemlje.