U organizaciji Ureda za hadž i umru Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, ove godine će na hadž krenuti rekordan broj državljana naše zemlje. Ukupno 2225 hadžija ima priliku da obavi svoju vjersku dužnost i posjeti Meku, najsvetije mjesto muslimanskog svijeta.
Planirano je da prvi avion sa 152 osobe s Međunarodnog aerodroma u Sarajevu poleti 6. juna u 10.05 sati. Nakon toga, u periodu od 6. do 12. juna, preostali hadžije će se otisnuti u Saudijsku Arabiju na 12 narednih letova. Ali, ove godine postoje neke promjene u rutama i načinu prevoza hadžija.
Umjesto dosadašnjeg slijetanja na aerodrom u Meki, hadžije će sletjeti na aerodrom u Džidi. Odatle će biti prevezeni autobusima do hotela u Meki, gdje će provesti vrijeme obavljajući obrede hadža. Nakon završetka hadža, hadžije će posjetiti Poslanikovu džamiju i druge znamenitosti u Medini prije povratka u Bosnu i Hercegovinu od 25. juna do 1. jula.
Rukovodilac Ureda za hadž i umru, Dževad-ef. Hadžić, naglasio je da su odlučili da promijene rutu kako bi olakšali hadžijama obavljanje obreda u Meki u što boljem zdravlju. Također, očekuje se i izbjegavanje potencijalnih problema s letovima.
Uz to, hadžije će dobiti elektronsku vizu koja je već spremna. Također, Ured za hadž i umru planira provesti sve potrebne edukacije kako bi hadžije i vodiči bili što spremniji za izvršavanje vjerske dužnosti. Hadž je poseban i svet događaj koji zahtijeva pripreme tokom cijele godine.
Brigu o hadžijama preuzeće 47 vodiča, šest šerijatskih konsultantica i medicinski tim sastavljen od sedam ljekara i sedam medicinskih tehničara. Novi reisul-hudždžadž, bivši banjalučki muftija mr. Nusret-ef. Abdibegović, će biti zadužen za koordinaciju hadžija, dok će glavni vodič biti Izet-ef. Čamdžić, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Zavidovići.
Ove godine, najstarija osoba koja će krenuti na hadž je Derviša Huseinagić iz Gradačca, koja ima 87 godina. Sa druge strane, petogodišnji Ensar Hukić će biti najmlađi hadžija. Ensar će hadž obaviti u pratnji svojih sestara, trinaestogodišnje Amine i četrnaestogodišnje Sumeje, te svoje bake Ahmete Hukić i majke Seade Sarić-Hukić.
Hadž je jedinstveno i posebno iskustvo za sve muslimane, a ove godine će po prvi put broj hadžija iz Bosne i Hercegovine preći preko 2000. Organizacija i pripreme ovog događaja od strane Ureda za hadž i umru Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini potvrđuju da se muslimani na ovom području brinu o svojim hadžijama i njihovom iskustvu na ovom svetom putovanju.
Uredi za hadž iz drugih država trebali bi pratiti ovaj primjer kako bi osigurali što bolju pripremu, zdravlje i sigurnost hadžija koji kreću na ovo duhovno putovanje.