Postoji nešto što se zove orgazmički poremećaj koji se odnosi na odgođene, rijetke ili odsutne orgazme nakon seksualnog uzbuđenja i odgovarajuće seksualne stimulacije. Iako mnoge žene često trpe ove probleme, dijagnostika i tretman često su izazovni, jer ponekad žene nisu voljne priznati da imaju problem s postizanjem orgazma.
Prema terapeutkinji za seks i odnose, Deb Laino, autorici knjige ‘The Missing Link: A Fusion of Sexuality, Psychology, Lifespan Development and You’, poremećaj orgazma često se javlja kao posljedica ozbiljnog stresa koji onemogućava postizanje vrhunca. Laino također naglašava da između 10 posto i 15 posto žena nikada nije doživjelo orgazam, a neke čak misle da to jednostavno nije moguće.
Postoji mnogo razloga zašto žene mogu teško postići orgazam. Fizički uzroci, kao što su bol ili vaginizam, mogu utjecati na postizanje vrhunca. Mišići oko vagine mogu biti zategnuti, što rezultira bolnim seksom i otežanim postizanjem orgazma. Određeni lijekovi ili menopauza također mogu zakomplicirati stvari.
Međutim, često se radi o psihološkim faktorima. Psihološki problemi, uključujući seksualnu traumu, mogu blokirati osobu u doživljaju zadovoljstva. Ključno je identificirati uzroke problema kako bi se pružilo odgovarajuće rješenje.
Dijagnostika ovog poremećaja može biti komplicirana, ali stručna podrška terapeuta za seks i odnose može biti od velike pomoći. Terapeuti mogu ponuditi terapiju razgovorom, savjete o tehnici stimulacije ili preporučiti medicinske tretmane kako bi se riješili fizički problemi.
Važno je zapamtiti da postizanje orgazma nije obavezno kako bi se uživalo u seksualnom iskustvu. Važno je održavati otvorenu i iskrenu komunikaciju s partnerom i potražiti pomoć stručnjaka ako je potrebno.
Postizanje orgazma je intimno iskustvo iako se može činiti kao izazov. S razumijevanjem i stručnom podrškom može se pronaći rješenje koje će omogućiti ženama da dožive puno zadovoljstvo u svojim seksualnim iskustvima.