Nutricionist Kenan Mandra je otkrio koja hrana će nas hidrirati, osvježiti i nahraniti, ali istovremeno neće opteretiti naš probavni sistem.
“Iako bismo tokom velikih vrućina najradije popili ledeno hladnu vodu ili pojeli sladoled, vidjet ćemo ljude koji žive u Sahari da se rashlađuju toplim čajem ili supom. Hladna voda će rashladiti samo grlo, no ukoliko popijete topli čaj, kafu ili supu, tijelo će primiti signal da mu je potrebno hlađenje, pa će aktivirati znojne žlijezde što je najučinkovitiji mehanizam prirodnog hlađenja”, tvrdi Mandra.
Kaže kako čaj od mente sadrži veliku količinu mentola, spoja koji je poznat po svojem svježem mirisu, ali i po činjenici da u tijelu aktivira receptore osjetljive na hladnoću, zbog čega pruža ugodan osjećaj hlađenja. Osim njega, savjetuje se majčina dušica i kamilica.
Izgubljenu tekućinu najbolje je nadoknaditi uzimanjem vode – kako direktno, tako i indirektno iz namirnica bogatih vodom.
“Trenutno nam je dostupno bobičasto voće, poput jagoda, borovnica, malina, kupina i ribizle koje ima nizak udio šećera, a bogato je fitonutrijentima te ima protuupalni učinak. Crveno, žuto i narandžasto voće i povrće sadrži biljne pigmente i djeluje antioksidativno. Stoga je ljeti uputno uživati u marelicama, breskvama, dinjama, lubenicama, mrkvi i ostalom raznobojnom voću i povrću. Prehrana ljeti treba obilovati nutrijentima koji štite od štetnog sunčevog zračenja te tako pomažu u prevenciji raka kože, sprečavaju nastanak bora i prijevremeno starenje kože. Povrće u obliku krastavaca, paradajza i salate, preliveno maslinovim uljem i posoljeno, jer zbog pojačanog znojenja organizam gubi i veliku količinu natrija”, kaže Mandra.