Subota, 18 Januara, 2025
Organizacija vjencanja
HomeVijestiBiHOpasni otpad hemijske industrije u Tuzli prijeti zdravlju i životnoj sredini

Opasni otpad hemijske industrije u Tuzli prijeti zdravlju i životnoj sredini

Nekada vrlo prosperitetna hemijska industrija u Tuzlanskom kantonu ostavila je opasan teret za svoje nasljednike. Na nekoliko lokacija u Tuzli, ostale su velike količine izuzetno opasnog visokotoksičnog otpada.

Jedna od tih lokacija je bivša industrijska zona u kojoj su djelovali Hemijski kombinat (HAK) I i HAK II. Još davne 2008. godine, profesor sa Rudarsko-geološko-građevinskog fakulteta u Tuzli, Zvjezdan Karadžin, je izvršio studiju utjecaja na okoliš nakon zatvaranja HAK-a II.

Tada je utvrđeno da su velike količine opasnih poluproizvoda, koji su nastali tokom proizvodnog procesa toluen diizocijanata, nepropisno zakopane u industrijskoj zoni.

“Vremenom smo otkrili prisustvo velikih količina različitih opasnih materija u blizini nekadašnjeg HAK-a. Govorimo o 150 tona proizvoda koji ne zadovoljavaju propise, odloženih na površini u buradima. Ti proizvodi su varirali od nepredstavljive opasnosti do visoko opasnosti. Pored toga, zemlja je bila zagađena visokim nivoom žive, koja se akumulirala tokom čišćenja terena oko elektroliznog postrojenja i na kraju je bila nepropisno uskladištena u plastična burad”, izjavio je Karadžin za Klix.ba.

Istraživanje je također otkrilo prisustvo 12 rezervoara sa hlorom, pri čemu je šest od njih bilo otvoreno. Pronađeni su i rezervoari sa propilen oksidom i etilen oksidom. Karadžin ističe da je propilen oksid bio u sirovom obliku, a to je potencijalno kancerogen zbog prisustva hlora, dok je etilen oksid bio vrlo zapaljiv.

Cjelokupni otpad je opasnost za zdravlje ljudi i za okolinu. Procjenjuje se da je samo mali dio deponije očišćen do sada, dok veći dio i dalje prijeti širenjem otrovnih materija u obližnje naselje.

Ova alarmantna situacija zahtijeva odgovornu reakciju od strane nadležnih institucija i praćenje čišćenja opasnog otpada. Potrebno je poduzeti hitne korake kako bi se spriječila trajna šteta po ljudsko zdravlje i životnu sredinu.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

- Advertisement -