HomeHrana i ZdravljeOlimpijske igre Pariz 2024: Sportašice koje ostavljaju bez daha

Olimpijske igre Pariz 2024: Sportašice koje ostavljaju bez daha

Olimpijske igre, najveće sportsko događanje na svijetu, održavaju se u Parizu od 26. srpnja do 11. kolovoza 2024. godine. Ove godine, žene su se istaknule na poseban način.

Ravnoteža spolova u sportu

Prvi put u istoriji, Olimpijske igre dodijelile su isti broj kvalifikacijskih mjesta za žene i muškarce, što je značajan korak ka ravnopravnosti. Tako je postignuta puna ravnopravnost spolova na terenu.

Sportašice koje ćemo pamtiti

Barbara Matić, hrvatska judašica, osvojila je prvu zlatnu medalju za Hrvatsku u judu. U finalu je pobijedila Njemicu Miriam Butkereit. Ovaj uspjeh krasi njenu karijeru kao jedan od najvažnijih trenutaka.

Donna Vekić iz Osijeka postala je prva hrvatska tenisačica koja je osvojila olimpijsko odličje nakon 1988. godine. Osvojila je srebrnu medalju u pojedinačnoj konkurenciji.

Među istaknutim sportašicama je i Simone Biles. Ova američka gimnastičarka osvojila je brojne medalje tokom svoje karijere, uključujući 30 medalja na svjetskim prvenstvima.

Izvanredni uspjesi

Katie Ledecky, poznata američka plivačica, osvojila je zlato na 800 metara, dok je Julien Alfred iz Svete Lucije postala olimpijska pobjednica na 100 metara. Ove medalje predstavljaju vrhunac njihovih karijera.

Svaka od ovih sportašica dokazala je svoju iznimnu sposobnost i posvećenost. Njihovi uspjesi inspiriraju mnoge naredne generacije.