Znanstvenici su objavili nova istraživanja koja sugeriraju da su uzrok promjene boje rijeka klimatske promjene. Prema studiji objavljenoj u časopisu Communications: Earth&Environment, satelitske snimke su već 2008. godine potvrdile da se određeni vodeni putevi mijenjaju iz bistrih u narandžaste.
Ekolog Jon O’Donnell opisuje da vode na nekim mjestima izgledaju poput mliječnog narandžinog soka. To je posljedica zagrijavanja tla i otapanja permafrosta. Kada se to dogodi, kiseline i metali poput cinka, nikla, bakra, kadmija, željeza i aluminija oslobađaju se iz rahljalog tla i izloženi su vodi i kisiku.
U studiji se objašnjava da ovaj proces uzrokuje da metali, posebno željezo, počnu hrđati, što zauzvrat boji rijeke u mutnu narančasto-smeđu boju hrđe. Otkriveno je da je čak 75 rijeka i potoka na području planinskog lanca Brooks u sjevernoj Aljasci poprimilo narančastu boju na oko 1000 kilometara plovnih tokova.
Ova nova istraživanja imaju značajne posljedice za okoliš i budućnost rijeka. Klimatske promjene dovode do sve većeg otapanja permafrosta, što će vjerovatno rezultirati još više promjena boje rijeka u budućnosti.
Da bi se očuvala ekosistema rijeka, hitne mjere za smanjenje emisija stakleničkih plinova moraju biti poduzete kako bi se usporio proces klimatskih promjena i smanjio otapanje permafrosta.
Ove informacije su alarmantne i potrebno je da javnost bude svjesna negativnog utjecaja klimatskih promjena na naše rijeke i vode. Samo zajedničkim naporima možemo sačuvati našu prirodnu baštinu i osigurati čistu i zdravu okolinu za buduće generacije.