Nedjelja, 7 Jula, 2024
HomeNogometNevjerojatni Gjasula: Prva izmjena u historiji koja je postigla gol i autogol

Nevjerojatni Gjasula: Prva izmjena u historiji koja je postigla gol i autogol

Albanija je povela 1:0 u prvom poluvremenu preko veznjaka Sparte Prag Qazima Lacija. Hrvatska je izjednačila u 66. minuti golom Andreja Kramarića, da bi autogolom albanskog rezerviste Klausa Gjasule dvije minute kasnije preokrenula na 2:1.

Pokazalo se da će to biti daleko od Gjasulinog posljednjeg doprinosa na ovoj utakmici. Naime, ovaj 34-godišnjak, koji svoj klupski nogomet igra u Njemačkoj za Darmstadt, izjednačio je savršenim udarcem lijevom nogom u donji lijevi ugao u 95. minuti.

Bilo je čak još vremena i da veznjak odradi svoj dio defanzivne zadaće budući da je srušio napadača Hrvatske u očajničkom pokušaju sprječavanja stvaranja posljednje prilike na utakmici. Gjasula je naknadno zbog toga dobio žuti karton.

Gjasulin trio doprinosa znači da je postavio rekord evropskih i svjetskih prvenstava koji se možda nikada neće moći ponoviti.

Naime, Gjasula je prva izmjena u historiji oba takmičenja koja je ušla s klupe i zabila gol i autogol u istoj utakmici. Naravno, i prvi je igrač koji je zabilježio oba ta podviga te dobio i žuti karton.

Ovaj nevjerojatni trenutak će sigurno biti upisan u nogometnu povijest i vjerovatno će se dugo sjećati kao jedan od najzanimljivijih trenutaka na evropskim i svjetskim prvenstvima.

Gjasulin uspjeh naglašava njegovu sposobnost da ima uticaj na igru, kako pozitivan tako i negativan. Iako je izazvao oduševljenje golom u posljednjim trenucima utakmice, ne može se zanemariti činjenica da je njegov autogol promijenio tijek meča i gurnuo Hrvatsku ka pobjedi.

Neosporno je da je Klaus Gjasula svojim nastupom na terenu na ovom meču ostavio trajan trag i sigurno će ostati u sjećanju svim navijačima koji su gledali ovu utakmicu.

Očito je da se povijest piše ne samo u velikom uspjehu, već i u nevjerovatnim i neobičnim trenucima kao što je ovaj. Klaus Gjasula je definitivno zaslužio svoje mjesto u povijesti nogometa.