Kratak pregled trenutne situacije
Utrka za američkog predsjednika postala je iznimno neizvjesna, samo 12 dana prije izbora. Prema oktobarskim anketama, Kamala Haris iz Demokratske stranke ima blagu prednost ispred Donalda Trampa iz Republikanske stranke. Nacionalni prosjek pokazuje da Haris vodi sa 0,9 posto, što ukazuje na izuzetno tijesnu borbu.
Ključne “swing” države
Kako se dani odbrojavaju do izbora, napetost raste ne samo u SAD nego i širom svijeta. Prema bivšem diplomati Adnanu Hadroviću, ključne države kao što su Pensilvanija, Mičigen, Viskonsin i Arizona presudiće konačnog pobjednika. Haris cilja na urbane sredine i mlađe glasače, dok Tramp oslanja svoju kampanju na konzervativne glasače u ruralnim oblastima.
Globalne implikacije izbora
Hadrović naglašava da će ishodi predsjedničkih izbora imati direktne posljedice po Bosnu i Hercegovinu. On ističe da je Trampova administracija tokom prethodnog mandata pokazivala malo interesa za Balkan, što bi se moglo nastaviti u slučaju njegove nove pobjede.
Budućnost pod Harisom
U slučaju pobjede Kamale Haris, BiH bi mogla očekivati nastavak snažne podrške SAD. Demokratska stranka tradicionalno vodi multilateralnu politiku, što bi se odrazilo kroz jačanje odnosa s EU i NATO-om. Haris bi nastojala podržati ekonomske, političke i vojne reforme u BiH.
Izolacionizam Trampa
Trampova politika može značiti povratak izolacionizma i smanjenje američkog angažmana u međunarodnim institucijama. Hadrović smatra da bi pobjeda Trampa mogla ohrabriti nacionalističke pokrete širom svijeta, dok bi pobjeda Haris pružila kontinuitet postojećim savezništvima.