Subota, 18 Januara, 2025
Organizacija vjencanja
HomeVijestiBiHNedostatak napretka u implementaciji zakonodavstva za zaštitu okoliša u Bosni i Hercegovini

Nedostatak napretka u implementaciji zakonodavstva za zaštitu okoliša u Bosni i Hercegovini

Ministarstvo zaštite okoliša i turizma u Bosni i Hercegovini je suočeno s izazovima u procesu pristupanja EU, posebno u poglavlju 27 koje je posvećeno zaštiti okoliša i klimatskim promjenama. Izvještaj pod nazivom “Poglavlje 27 stvarno stanje napretka bh. zakonodavstva i politika zaštite okoliša” ocijenio je da je napredak u ovom području neshvatljivo spor.

Majda Ibraković iz Udruženja Eko Forum Zenica i koordinatorica projekta mreže Eko BiH naglasila je da je implementacija zakonodavstva zaštite okoliša zaostala u odnosu na evropske integracije. Iako su neke evropske direktive prenesene u bh. zakonodavstvo, još uvijek postoji mnogo prostora za poboljšanje.

Jedna od glavnih prepreka je nedovoljna implementacija horizontalnog zakonodavstva, čemu svjedoče problemi u radu inspekcijskih organa. Takođe, nedostatak dosljednosti u primjeni zakona na terenu i dugotrajni sudski procesi stvaraju neizvjesnost u zaštiti okoliša.

Dodatni izazov je i nedostatak finansijskih sredstava i mehanizama za podršku implementaciji poglavlja 27. Kao rezultat toga, samo oko 80 posto evropskih direktiva je implementirano, ali primjena zakona ostavlja mnogo prostora za poboljšanje.

Bosna i Hercegovina treba ozbiljno posvetiti pažnju poglavlju 27 kako bi postigla mjerljive rezultate u zaštiti okoliša i klimatskih promjena. Potrebno je veće ulaganje i stvaranje finansijskih mehanizama koji će podržati ostvarenje ovog poglavlja.

Predstavljanje izvještaja “Poglavlje 27 stvarno stanje napretka bh. zakonodavstva i politika zaštite okoliša” predstavlja važan korak u borbi za bolju zaštitu okoliša u Bosni i Hercegovini. Organizacije poput Eko Foruma Zenica i udruženja iz Partnerstva 27 nastavljaju raditi na unapređenju zakonodavstva i politika zaštite okoliša kako bi se stvorilo održivo okruženje za sadašnje i buduće generacije.

Da bi se postigao stvaran napredak, Bosna i Hercegovina mora djelovati odlučno i brzo. Implementacija zakonodavstva zaštite okoliša mora biti prioritet, a kapaciteti inspekcijskih organa moraju biti ojačani kako bi se osiguralo dosljedno provođenje zakona. Samo zajedničkim naporima možemo osigurati da naša zemlja bude lider u zaštiti okoliša i klimatske održivosti.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

- Advertisement -