Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) se suočava s problemom nedostatka određenih lijekova, što privremeno onemogućava pružanje kontinuirane terapije onkološkim pacijentima. Iz KCUS-a ističu da se trenutno radi na rješavanju ovog problema.
KCUS nema kontrolu nad nabavkom citostatika, jer je to u nadležnosti Federalnog fonda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH. Klinička apoteka KCUS-a dostavlja potrebe za citostaticima Zavodu zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, ali proizvođači i dobavljači često imaju nedostatak ovih lijekova na globalnom tržištu, što rezultira kašnjenjem isporuke u FBiH i KCUS-u.
“KCUS radi sve što je u našoj moći da se ovaj problem riješi”, ističu iz KCUS-a. Također, naglašavaju da se paralelno vode pregovori i stručne konsultacije s ciljem sistemskog rješavanja problema nabavke lijekova i citostatika.
Nedostatak lijekova izaziva zabrinutost među pacijentima i njihovim obiteljima. Snimak Sarajke koja izražava brigu zbog nedostatka hemoterapije za njenu majku postao je viralan na društvenim mrežama.
KCUS apeluje na Federalni fond zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH da poduzme potrebne korake kako bi se osigurala kontinuirana nabavka citostatika i drugih lijekova. Istovremeno, pacijentima se savjetuje da se konsultuju sa svojim ljekarima i prate upute o alternativnim terapijama ili izmjenama u planu liječenja.
Zdravstveni sistem se suočava s izazovima nabavke lijekova i citostatika, ali stručnjaci obećavaju da će problemi biti riješeni sistemski kako bi se osiguralo da pacijenti dobiju potrebnu terapiju i zdravstvenu njegu.
ZA ČLANAK:
nedostatak lijekova, onkološki pacijenti, terapija, KCUS, citostatici, Federalni fond zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, sistemsko rješavanje, zdravstveni sistem, pacijenti, liječenje, alternativne terapije