Američka Svemirska agencija NASA izazvala je špekulacije na društvenim mrežama kada je nenamjerno emitirala simulaciju krize na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS). Naime, na YouTube kanalu NASA-e je uživo emitovan audiosnimak u kojem se čuje ženski glas koji od članova posade traži hitno djelovanje u slučaju dekompresijske bolesti astronauta.
Dekompresijska bolest je stanje koje nastaje kada se u krvi stvore mjehurići azota ili nekog drugog plina uslijed promjene atmosferskog pritiska. Ona može negativno utjecati na centralni nervni sistem i u krajnjem slučaju biti smrtonosna.
Unatoč zabrinutosti koju je simulacija izazvala, iz Svemirskog centra ISS-a su saopćili da nije bilo stvarne vanredne situacije na Međunarodnoj svemirskoj stanici. Snimak emitiran na YouTube kanalu NASA-e je dio simulacije koja se redovno koristi u treningu posade i timova na Zemlji za različite scenarije u svemiru.
Članovi posade ISS-a su, coincidnecno, spavali u vrijeme emitovanja audio snimka, što znači da nisu bili direktno upleteni u zabunu koja je nastala. No, informacija o navodnom hitnom iklučenju astronauta zbog dekompresijske bolesti brzo se proširila društvenim mrežama, izazivajući interes i zabrinutost javnosti.
Ovaj incident ukazuje na važnost preciznosti i provjere informacija prije njihovog objavljivanja, kako bi se izbjeglo širenje dezinformacija i nepotrebnog straha. U slučaju svemirskih putovanja i aktivnosti, gdje je sigurnost posade od vitalnog značaja, važno je da organizacije kao što je NASA budu transparentne i brzo reagiraju na takve slučajeve, kako bi javnost bila informisana.
Iako je u ovom slučaju riječ o grešci, incident je podsjetnik na izazove i odgovornosti koje dolaze s istraživanjem svemira i održavanjem radnih uslova u takvim ekstremnim uvjetima.