Subota, 18 Januara, 2025
Organizacija vjencanja
HomeZanimljivostiZanimljivostiNASA primila smislene podatke sa sonde Voyager 1 nakon pet mjeseci

NASA primila smislene podatke sa sonde Voyager 1 nakon pet mjeseci

NASA je prvi put u pet mjeseci primila smislene podatke sa čuvene sonde Voyager 1. Ova letjelica je lansirana još davne 1977. godine, a prije desetak godina je napustila heliosferu i ušla u međuzvjezdani prostor. Heliosfera se može smatrati područjem dosega Sunčeva magnetskog utjecaja ili čak proširenom Sunčevom atmosferom u kojoj se, donekle zaštićeni od kozmičkog zračenja, nalaze svi poznati planeti Sunčeva sustava.

Nakon 46 godina putovanja, Voyager 1 je počeo slati čudne podatke prema Zemlji. Sonda je trenutno udaljena oko 24 milijarde kilometara od nas, čime je postala prva letjelica koja je “zakoračila” u najudaljenije dijelove svemira do sada.

Nedavno su se pojavili tehnički problemi na Voyageru 1 kada je podsistem podataka o letu (flight data system, FDS) počeo slati zbrkani ponavljajući kod. Nakon detaljnog istraživanja, NASA je utvrdila da je došlo do oštećenja na oko 3 posto memorije FDS-a, koja se najvjerovatnije nalazi na jednom čipu. U martu su inženjeri poslali naredbu “poke” koja je mijenjala određene memorijske adrese, a nakon primljenih odgovora, stručnjaci su uspjeli dekodirati zbrkani signal i locirati izvor kvara.

Budući da čip nije mogao biti popravljen, tim stručnjaka je odlučio zaobići problem pohranom koda na drugo mjesto unutar sistema podataka o letu. Kod su podijelili u segmente i pohranili na različita mjesta, čime su uspjeli popraviti funkcionalnost Voyagera 1. 20. aprila je NASA primila prve smislene podatke o statusu ove svemirske letjelice, što je od velikog značaja za istraživanje svemira.

Voyager 1 i Voyager 2 su prvobitno bili dizajnirani da traju pet godina, ali su njihovi životni vijekovi mnogo duži. Trenutno putuju neistraženim kozmičkim područjem duž vanjskih dijelova Sunčevog sustava. Pokreću ih tri radioizotopska termoelektrična generatora koji pretvaraju toplinu iz radioaktivnog otpada plutonija u električnu energiju.

NASA navodi da Voyager 1 ima dovoljno goriva da njegovi instrumenti rade još najmanje godinu dana. Obe sonde su u međuzvjezdanom prostoru, a Voyager 2, koja je također u funkciji, trenutno je udaljena više od 20,3 milijarde kilometara od nas.

- Advertisement -
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

- Advertisement -